پیامبر رحمت و مهربانی(اخلاق پیامبر صلوات الله علیه و آله)

با نگاهی گذرا به فرآن کریم در می‌یابیم که این کتاب آسمانی و الهی، بارها از اخلاق کریمانه و رحمت و رافت نبی اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نام می‌برد و حضرت را به خاطر وجود این صفت عظیم در او می‌ستاید؛ ما برای نمونه به چند آیه از این آیات اشاره می‌کنیم:

1. در عصر پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) عده‌ای حضرت را مورد اذیت و آزار قرار می‌دادند، ولی قرآن به مهم‌ترین ویژگی پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) یعنی رحمت او اشاره می‌کند که باعث شد پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) بتواند در برابر این‌گونه اذیت و آزارها از خود صبوری نشان دهد، قرآن می‌فرماید: «وَمِنْهُمُ الَّذِینَ یُؤْذُونَ النَّبِیَّ وَیِقُولُونَ هُوَ أُذُنٌ قُلْ أُذُنُ خَیْرٍ لَّکُمْ یُؤْمِنُ بِاللّهِ وَیُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِینَ وَرَحْمَةٌ لِّلَّذِینَ آمَنُواْ مِنکُمْ[توبه/ 61] از آن‌ها کسانى هستند که پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را آزار مى‌‏دهند، و مى‏‌گویند او خوش‏‌باور و گوشى است!، بگو خوش‏‌باور بودن او به نفع شماست (ولى بدانید) او ایمان به خدا دارد و (تنها) مومنان را تصدیق مى‏‌کند، و رحمت است براى کسانى از شما که ایمان آورده‏‌اند».

2. «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ[آل عمران/ 159] از ناحیه رحمت خداست که تو با مردم نرم‌خو هستی، اگر خشن و سخت‌دل بودی، مردم از گرد تو پراکنده می‌شدند».

3. «وَ مَا أرسَلنَاکَ إلّا رَحمَةً لِلعالمِین[انبیاء/107] (ای پیامبر) ما تو را فرستادیم تا رحمتى بر اهل عالم باشی».

4. «وَ انَّکَ لَعَلَی خُلُقٍ عَظیم[قلم/4] براستی تو دارای اخلاق عظیم و برجسته‌ای هستی».

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان ذیل این آیه شریفه نوشته است: «کلمه خُلق به معنای ملکه نفسانی است، و افعال بدنی مطابق اقتضای آن ملکه به آسانی از آدمی سر می‌زند، حال چه این‌که آن ملکه از فضائل باشد، مانند عفت و شجاعت و امثال آن، و چه از رذائل، مانند حرص و ترس و امثال آن، ولی اگر مطلق ذکر شود، فضیلت و خلق نیکو از آن فهمیده می‌شود. این آیه شریفه هر چند به خودی خود حُسن خلق پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) را می‌ستاید و آن را بزرگ می‌شمارد، لکن با در نظر گرفتن سیاق آیه، به اخلاق اجتماعی‌ نظر دارد، اخلاقی که مربوط به معاشرت است، از قبیل استواری بر حق، صبر در مقابل آزار مردم، اشتباعدت مردم و عفو و اغماض از آنان، سخاوت، مدارا، تواضع و امثال این‌ها».[1] ایشان در جای دیگری می‌نویسد: «آن‌چه باعث ممتاز شدن پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در بین مردم، حتی غیرمسلمین شد، رفتارهای کریمانه او، صفات پسندیده و سجایای اخلاقی او بود».[2]

5. «لَقَدْ جَاءَکمْ رَسولٌ مِّنْ أَنفُسِکمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکم بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَّحِیمٌ[توبه/128] رسولی از خود شما به سویتان آمد که رنج‌های شما بر او سخت است و اصرار به هدایت شما دارد و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان است».

بنابراین، این خلق و خوی بی‌نظیر و کریمانه و خوش‌رویی وصف‌ناپذیر پیامبر رحمت و مهربانی(صلی‌الله‌علیه‌وآله) بود که باعث شد، مردم بلاد مختلف به او روی آورده و محبت او را در دل جا دهند و به دین او تمایل پیدا کرده و پیرو آیین او گردند و قرآن کریم نیز این اخلاق نیکوی او را ستوده و مورد تمجید قرار می‌دهد.

 

-----------------------------------
پی‌نوشت:
[1]. تفسیر المیزان، ج19، ص619.
[2]. همان، ص931.

منبع:http://www.jonbeshnet.ir/news/53799

/ 0 نظر / 14 بازدید